Jeżeli czytasz treści na naszym portalu to zapewne wiesz czym jest Binance Launchpool. Teraz do tej platformy dodano kolejny projekt – Omni Network (OMNI). W dzisiejszym artykule wyjaśnimy jaka jest jego misja oraz plany na przyszłość. Sprawdzimy też jak wygląda tokenomia oraz krok po kroku przeprowadzimy Cię przez proces farmienia OMNI. Tak więc, zaczynamy!
Co to jest Omni Network?
Omni Network to nowoczesna platforma technologiczna, która rewolucjonizuje ekosystem Ethereum poprzez unikatową architekturę opartą na zasadzie „restakingu”. Kluczowymi uczestnikami tego systemu są walidatorzy oraz delegatorzy. Walidatorzy mają za zadanie weryfikować wiadomości w protokole, zarządzać nagrodami i dbać o integralność zestawu walidatorów. Delegatorzy z kolei zwiększają bezpieczeństwo sieci, lokując swoje tokeny Ethereum (ETH) u wybranych walidatorów.
Omni Network oferuje wiele korzyści dla programistów i użytkowników, tworząc zjednoczone środowisko, które sprzyja rozwijaniu się zdecentralizowanych aplikacji (dApps). Programiści mogą projektować aplikacje, które działają płynnie w całym ekosystemie rollupów Ethereum, bez konieczności tworzenia oddzielnych wersji dla każdego rollupu. Emitenci tokenów mogą również ulepszać swoje tokeny, zapewniając im dostęp do globalnej płynności i integracji z aplikacjami dostępnymi na wszystkich rollupach.
Omni Network umożliwia istniejącym aplikacjom rozszerzenie ich zasięgu poza pojedyncze bazy użytkowników i płynności rollupów, bez potrzeby modyfikacji kodu. Dzięki tej platformie, deweloperzy mogą wprowadzać innowacje, tworząc nową generację globalnych aplikacji, które wykorzystują pełen potencjał ekosystemu rollupów Ethereum.
Więcej na temat Omni Network znajdziesz w szczegółowym researchu Binance pod tym linkiem.
Co to jest token OMNI i jakie ma znaczenie?
Token OMNI to natywna waluta sieci Omni Network, która pełni kluczowe role w jej ekosystemie. Jego podstawowe zastosowania obejmują kilka ważnych funkcji, które wpływają na działanie całej sieci.
- OMNI służy jako mechanizm płatniczy dla relayerów, czyli podmiotów przekazujących transakcje do docelowych rollupów. W tej roli, token jest używany do kompensacji za przeprowadzane operacje, co jest podstawą dla funkcjonowania sieci.
- OMNI jest również używany jako waluta natywna w środowisku Omni EVM – odpowiedniku maszyny wirtualnej Ethereum, ale dostosowanym do potrzeb sieci Omni. Tutaj token jest wykorzystywany do przetwarzania transakcji.
- Posiadacze tokena OMNI mają wpływ na decyzje dotyczące zarządzania siecią, w tym na aktualizacje protokołu czy wprowadzenie nowych funkcji dla deweloperów. To pozwala użytkownikom na aktywny udział w kształtowaniu przyszłości sieci.
- Protokół Omni wprowadza model podwójneg stakingu, co zwiększa bezpieczeństwo ekonomiczne sieci. Bezpieczeństwo to wynik wartości stakowanego OMNI oraz ponownie stakowanego ETH.
Omni Network – plany na przyszłość
W drugim kwartale 2024 roku Omni Network zainauguruje swoje główne rozwiązanie sieciowe, co stanowi ważny krok w realizacji wizji interoperacyjności. Start głównej sieci to punkt zwrotny dla Omni Network. Umożliwia bowiem wprowadzenie protokołu Liquid Restaking oraz rozpoczęcie współpracy z operatorami EigenLayer. Dzięki temu możliwa będzie budowa solidnej infrastruktury stakingu, zwiększającej bezpieczeństwo i decentralizację sieci.
W tym samym okresie nastąpi generacja tokenów OMNI, które będą odgrywać kluczową rolę w zarządzaniu siecią i zapewnieniu jej ekonomicznego bezpieczeństwa. Dodatkowo, Omni Network rozpocznie integrację pierwszych zobowiązań o wartości przekraczającej 11 miliardów dolarów, co znacznie zwiększy wartość sieci i pokaże jej potencjał dla szerokiej adopcji.
W trzecim kwartale 2024 roku, sieć Omni rozpocznie wdrażanie aplikacji globalnych (NGA) z wykorzystaniem Omni EVM. Dzięki nowym rozwiązaniom, takim jak wielokrotny rollout deklaratywnych wdrożeń dla smart kontraktów oraz biblioteka frontendowa TypeScript, deweloperzy zyskają narzędzia porównywalne do doświadczeń Kubernetes, umożliwiające łatwe rozwijanie aplikacji na wszystkich rollupach.
Czwarty kwartał 2024 roku przyniesie dalszą ekspansję Omni Network poprzez dodanie alternatywnych systemów dostępności danych, takich jak EigenDA czy Celestia. Takie posunięcia zwiększą elastyczność i odporność sieci, co jest kluczowe dla jej płynnego funkcjonowania. Ponadto, wdrożenie shardingu dla poświadczeń zwiększy pojemność sieci rollup, co pozwoli na obsługę znacznie większej liczby transakcji. Planowane jest również włączenie dostawców MPC, co umożliwi instytucjom finansowym bezpieczny dostęp do ekosystemu rollupów Ethereum, łącząc tradycyjne finanse z zdecentralizowanym światem kryptowalut.
Tokenomia OMNI
OMNI jest kryptowalutą z ograniczoną podażą, której maksymalna ilość wynosi 100 milionów tokenów. Ta unikalna konstrukcja zapewnia, że dystrybucja tokenów wspiera trwały i zdrowy rozwój sieci. Rozkład tokenów OMNI wygląda następująco:
- Inwestorzy z prywatnej sprzedaży otrzymują 20,06% całkowitej puli.
- Przydział na publiczne uruchomienie wynosi 5,77%.
- Binance Launchpool ma przydzielone 3,50% tokenów.
- Zespół projektowy posiada 25,25% tokenów, przy czym te środki są wydawane zgodnie z ustalonym harmonogramem.
- Doradcy projektu otrzymują 3,25%, również według ustalonego planu wypłat.
- Fundusz ekosystemu to aż 29,50% wszystkich tokenów, co podkreśla zobowiązanie twórców do wsparcia rozwoju sieci.
- Fundusz społeczności, który stanowi 12,67%, ma na celu angażowanie i nagradzanie członków społeczności OMNI.
Ta starannie przemyślana tokenomia ma na celu zapewnienie równowagi i długoterminowej wartości dla wszystkich uczestników sieci OMNI.
Omni Network w Binance Launchpool
Binance wprowadziła Omni Network na swoją platformę Binance Launchpool. Użytkownicy mają szansę zdobywać tokeny OMNI, stakując BNB oraz FDUSD. Wydarzenie trwa od 13 kwietnia (00:00 UTC) do 16 kwietnia (23:59 UTC). Ilość zdobytych tokenów OMNI zależy od ilości stakowanych środków.
Handel tokenem OMNI na platformie Binance zostanie otwarty 17 kwietnia (12:00 UTC). Token będzie dostępny w parach z BTC, USDT, BNB, FDUSD i TRY.
Aby rozpocząć farming należy posiadać zweryfikowane konto Binance (załóż je tutaj) i doładować je BNB lub FUSD. Następnie należy przejść do menu w górnej części interfejsu Binance i wybrać opcję „Więcej”. Stamtąd przejdź do sekcji „Launchpad & Launchpool”.
W Launchpool znajdziesz dostępne opcje farmingowe. W zależności od wybranych tokenów do stakingu, możesz wybrać pulę FDUSD lub BNB. Postępuj zgodnie z instrukcjami giełdy, aby rozpocząć zdobywanie tokenów OMNI.