Podczas sympozjum w Jackson Hole, Jerome Powell, prezes Rezerwy Federalnej USA, zapowiedział zmianę polityki monetarnej. Fed planuje mianowicie obniżki stóp procentowych, co może mieć ogromny wpływ na rynek Bitcoina. Czy cyfrowe złoto jest gotowe, aby wejść w prawdziwą hossę? Sprawdźmy jakie skutki mogą przynieść zapowiadane przez FED zmiany.
Obniżki stóp procentowych a rynek pracy
Jerome Powell jasno stwierdził, że Fed nie czeka na dalsze ochłodzenie rynku pracy. Prezes przedstawił plan działania, który zakłada obniżki stóp procentowych. Decyzje te są podyktowane obawami dotyczącymi kondycji amerykańskiego rynku pracy. Powell zaznaczył, że gospodarka USA wymaga zmian w polityce monetarnej, by zapobiec dalszemu pogorszeniu sytuacji.
„Nadszedł czas na dostosowanie polityki. Kierunek podróży jest jasny, a czas i tempo obniżek stóp procentowych będą zależeć od napływających danych, zmieniających się perspektyw i równowagi ryzyka.”

Nie wiadomo jednak jeszcze, jak duże obniżki zaproponuje Fed. Wiele zależy od najnowszych danych gospodarczych, takich jak raport z rynku pracy, który zostanie opublikowany 6 września. Dane te będą kluczowe dla przyszłych decyzji Rezerwy Federalnej. Dlatego tak ważne jest, aby śledzić kolejne kroki Fed i analizować ich potencjalny wpływ na rynek. Co z tym wszystkim ma wspólnego Bitcoin?
Bitcoin może zyskać na decyzjach Fed
Zmiany w polityce stóp procentowych mogą stworzyć sprzyjające warunki dla Bitcoina. Jeżeli gospodarka USA pozostanie stabilna, obniżki stóp procentowych mogą przyczynić się do wzrostu wartości kryptowalut. Bycze nastawienie inwestorów widoczne jest już na rynku kontraktów terminowych. Obecnie szanse na obniżki stóp o 1,25% wzrosły z 17,9% do 26,6%. Patrząc przez pryzmat historii obniżka stóp procentowych jest wyjątkowo silnym impulsem dla wzrostu cyfrowego złota.
Warto jednak zauważyć, że nie wszystko wygląda tak optymistycznie. Bitcoin nie reaguje na ten moment tak dynamicznie, jak można by się spodziewać. Inwestorzy pozostają ostrożni, ponieważ nadchodzące dane mogą zmienić sytuację. Jeśli amerykański rynek pracy osłabnie zbyt mocno, recesja może zakończyć hossę na rynku kryptowalut. W ostatnich dniach widać jednak wyjście z okresu konsolidacji, a największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej śmiało przebiła 65 000 USD.