Słyszałeś o bitcoinie? Chciałbyś w niego zainwestować? Nie wiesz jednak jak? W dzisiejszym artykule odpowiadamy na pytania, co to jest bitcoin (BTC), jak działa, jak go kupić, bezpiecznie przechowywać, jak zarabiać na bitcoinie oraz wiele więcej. Po tej lekturze powinieneś mieć już względne pojęcie na temat bitcoina, kryptowalut i technologii blockchain. Tak więc, zaczynajmy!
Co to jest bitcoin (BTC)?

Bitcoin to cyfrowy fenomen XXI wieku, który dał początek zupełnie nowej branży inwestycyjnej – kryptowalutom. Nie tylko zwykli ludzie, ale nawet największe firmy i fundusze inwestują obecnie w wirtualne aktywa, jak w unijnym języku prawniczym należałoby nazwać tę nową klasę aktywów.
Propozycja systemu peer-to-peer elektronicznego pieniądza powstała już w 2008 roku za sprawą tajemniczego Satoshi Nakamoto. Po raz pierwszy w historii ludzkości w zadowalający sposób rozwiązał on kwestię, jak osiągnąć konsensus bez centralnej władzy. Tym samym rozwiązał tzw. problem bizantyjskich generałów.
Jego metodę nazywamy Proof of Work (PoW). Nadał też walucie własną sztywną politykę monetarną polegającą na ograniczeniu liczby monet (stała podaż) i okresowym zmniejszaniu o połowę nagród za wydobycie (halving). Bitcoin od tego czasu stworzył wielu nowych miliarderów, napisał niezliczoną ilość niesamowitych historii i został nazwany „największym wynalazkiem od czasu odkrycia rolnictwa” – na przykład przez Johna McAfee.
Bitcoin (BTC): Podstawowe założenia
Bitcoin to bardzo złożony temat, który mógłby być tematem całej książki. Nie jest łatwo zrozumieć go pod każdym względem, technologicznym, finansowym, ekonomicznym, matematycznym, legislacyjnym czy psychologicznym. Jednak jego filozofia jest niewątpliwie jednym z powodów, dla których udało mu się upowszechnić z umysłu jednego geniusza na cały świat.
- Decentralizacja: prawdopodobnie jedna z pierwszych rzeczy, o których trzeba wspomnieć, gdy mówimy o kryptowalutach. Termin ten oznacza sprawiedliwy podział władzy między różnymi uczestnikami. Demokratyczny protokół decyzyjny bez obecności centralnego organu lub pośrednika.
- Rzadkość: skończona i ograniczona podaż 21 milionów BTC jest przeciwieństwem znanych dotychczas ludzkości walut o wymuszonym obiegu. Przeciwieństwo do tzw. fiatów czyni Bitcoina aktywem, które warto trzymać (w języku społeczności Bitcoina – „HODLować) i oszczędzać, a nie wydawać. Przynajmniej w długim okresie.
- (Pseudo)anonimowość: dzięki braku centralnego organu i pośrednika, każdy kto ma komputer może korzystać z protokołu bitcoin. Bitcoina nie ograniczają granice krajów, BTC nie dyskryminuje narodowościowo, nie jest objęty międzynarodowymi sankcjami, nie pyta o pochodzenie środków. A jednak mówimy tylko o pseudo anonimowości, gdyż transakcje i ich historia pozostają na zawsze zachowane w blockchainie. Same ruchy BTC są widoczne dla każdego. Tak więc, „nie zachowanie ostrożności” przy jednej transakcji może doprowadzić kogoś do poznania całej Twojej historii transakcji.
- Open-source: protokół bitcoin jest oprogramowaniem open-source. Nikt nie jest jego właścicielem, nikt go nie kontroluje, nikt nie może go wyłączyć. Wręcz przeciwnie, każdy może uczestniczyć w jego rozwoju;
- P2P (peer-to-peer): sieć, w której poszczególni użytkownicy komunikują się ze sobą bezpośrednio (dosłownie klient-klient). Odwrotnie jest w przypadku Internetu, gdzie użytkownicy najpierw łączą się z serwerem (schemat klient-serwer).

Jak działa Bitcoin? Blockchain, SHA-256, PoW
„Za 10 lat wszystko będzie na blockchainie!” – tak wiele osób twierdziło w 2017 roku. Czas pokazał jednak, że rozproszona, zdecentralizowana baza danych przechowująca coraz większą liczbę rekordów (tak brzmi techniczna definicja blockchaina) nie znajdzie większego praktycznego zastosowania poza światem kryptowalut.
Słowo blockchain jest złożeniem słów block i chain. Blockchain to tak naprawdę chronologicznie uporządkowany łańcuch bloków, do którego, konkretnie w Bitcoinie, co 10 minut dodawany jest nowy blok.
Bloki służą jako księga rachunkowa i zapisane są w nich listy transakcji, oznaczone czasem i nonce. Każdy nowy blok niesie ze sobą również hash poprzednich.

SHA-256
Bezpieczeństwo sieci bitcoin zależy od Secure Hash Algorithm 256, funkcji haszującej zaprojektowanej przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego. SHA-256 przyjmuje wartość wejściową, którą są dane z ostatniego bloku, i przekształca ją w wartość wyjściową określaną jako hash. Jest to funkcja jednokierunkowa, co oznacza, że końcowe wyjście, hash, nie może być użyte do odzyskania oryginalnego wejścia. Do tej pory funkcja ta nigdy nie została złamana.

Proof of Work (PoW)
Blockchain działa tylko dlatego, że górnicy są motywowani przez nagrody, które przychodzą z każdym nowym blokiem. Wydobycie nowego bloku następuje w momencie, gdy górnik znajdzie wejście do celu, lub przekoduje dane z niepotwierdzonych transakcji tak, że hashują one do wartości docelowej ustalonej wcześniej przez protokół bitcoina.
Dodatkowo protokół jest w stanie dostosować trudność znalezienia hasha poprzez dodanie większej lub mniejszej liczby zer na początku 256-bitowej liczby, do której poszukiwane jest wejście. Ustawia to zagadkę tak, że średni czas na znalezienie rozwiązania wynosi 10 minut.
Nie można jednak zastosować żadnego algorytmu do znalezienia drogi do celu. Trzeba zastosować metodę prób i błędów. W ten sposób odkrycie hasha zależy wyłącznie od przypadku i jest bardzo wymagające. Maszyny wydobywcze (koparki), aby odnieść sukces, muszą poświęcić dużą ilość mocy obliczeniowej i związanej z nią energii elektrycznej. Stąd też nazwa Proof of Work.
W drugą stronę, znaleziony wynik można potem łatwo zweryfikować. Górnik, który miał szczęście odnieść sukces jako pierwszy, otrzymuje nagrodę za wydobycie – nowo utworzone bitcoiny, a także wszelkie opłaty transakcyjne poniesione przez użytkowników sieci.
Historia Bitcoina – początki
Historia Bitcoina, jako najstarszej wciąż istniejącej kryptowaluty, rozpoczęła się w 2008 roku. Jednak sama idea zdecentralizowanego pieniądza elektronicznego powstała znacznie wcześniej. Jednym z najważniejszych prekursorów jest projekt B-Money, „anonimowy, rozproszony system pieniędzy elektronicznych” zaprojektowany przez kryptografa Wei Dana w 1998 roku.
Jednak B-Money, podobnie jak Bit Gold i HashCash, nigdy nie zyskał wystarczającego zainteresowania i jego twórcy porzucili dalszy rozwój. Tym, kto zauważył te przedsięwzięcia, był jednak tajemniczy, dotychczas niezdemaskowany deweloper lub grupa programistów, posługujący się pseudonimem Satoshi Nakamoto. Nakamoto inspirował się nimi, gdy wymyślał Bitcoina. W swoim artykule z 2008 roku „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” odnosi się do nich bezpośrednio.
Pomysł ten stał się rzeczywistością w dniu 3 stycznia 2009 roku. Wówczas wydobyto pierwszy blok znany także jako „Genesis block”. Tak uruchomiona została sieć BTC oraz wydobyto pierwsze 50 BTC. Hal Finney jest najbliższym połączeniem z samym twórcą Bitcoina.
Jeśli Satoshi nie był nim, to zapewne znał jego tożsamość. Ale nigdy się nie dowiemy. U Finneya w 2013 roku zdiagnozowano stwardnienie zanikowe boczne, a rok później został wprowadzony w stan snu kriogenicznego, czyli – mówiąc językiem laika – zamrożony.
W październiku 2009 roku ustalono pierwszy kurs BTC/USD. W 2010 roku mogliśmy już zobaczyć jak Bitcoin staje się czymś więcej. Doszło do pierwszego zakupu towaru za BTC, czyli 2 pizzy z Papa John’s. Laszlo Hanyecz zapłacił za nie wówczas 10 000 BTC. Rok 2010 to także rok założenia pierwszej giełdy bitcoinów BitcoinMarket.com oraz rok, w którym Satoshi na dobre wycofał się z projektu.
W lutym 2011 roku bitcoin osiągnął parytet z dolarem, a w czerwcu ustanowił swój ówczesny szczyt na poziomie 31 dolarów. Zakończyło to pierwszą w historii hossę, a wraz ze spadkiem ceny do 2 USD pojawiły się słynne artykuły, że Bitcoin jest martwy, których autorzy, jak wszyscy teraz wiemy, głęboko się pomylili.

Rok 2012 był rokiem spokojnym. Po zablokowaniu przez PayPal, WordPress, firma stojąca za tytułowym systemem zarządzania treścią, stała się pierwszą na świecie spółką akceptującą bitcoiny. W październiku doszło do pierwszego halvingu. Nagroda za wydobyty blok została zmniejszona z 50 BTC do 25 BTC.
Pierwsza duża hossa 2013 r.
Udany halving był katalizatorem nadchodzącej globalnej manii i bańki inwestycyjnej. Z 13 dolarów na początku roku, najsłynniejsza kryptowaluta była w stanie zyskać prawie 100x na wartości. W grudniu 2013 roku kurs bitcoina osiągnął poziom 1170 dolarów.
Inwestorzy odnotowali pierwsze potężne zyski, ale i mocne straty. Zamknięcie przez amerykańskie FBI internetowego rynku Silk Road, znanego z nielegalnych transakcji bitcoinami, oraz hack, po którym nastąpił upadek największej wówczas giełdy kryptowalutowej Mt.Gox sprowadziły bitcoina w wieloletni rynek niedźwiedzia.

Ale adopcja nie zatrzymała się. Microsoft, na przykład, zaczął akceptować Bitcoin dla płatności w swoich sklepach internetowych Xbox i Windows Store. Doszło również do włamań na giełdy BitStamp i Bitfinex oraz przyjęcia symbolu ₿ do standardu oprogramowania Unicode.
Druga hossa 2017 r.
Po drugim halvingu w lipcu 2016 roku cena rosła praktycznie tylko w górę. Na początku 2017 roku po długim czasie udało się wreszcie ponownie naruszyć granicę 1000 USD, a wzrost zatrzymał się dopiero pod koniec roku w okolicach 19 800 USD. Po raz pierwszy rynki kryptowalut zostały zalane ogromną ilością niedoświadczonych inwestorów detalicznych, którzy dzięki bardziej zaawansowanym i przyjaznym użytkownikom serwisom mogli zainwestować w BTC nie wiedząc nic o jego funkcjonowaniu.
W tym samym roku doszło do największej jak dotąd różnicy zdań w społeczności bitcoina, co doprowadziło do hard forka sieci i powstania Bitcoin Cash (BCH). Wielkie wydarzenie w tamtym czasie wydaje się dziś mało znaczące. Czas pokazał, że istnieje tylko jeden oryginalny Bitcoin, a wartość BCH wynosi dziś mniej niż 1% kapitalizacji rynkowej BTC.
W 2018 roku bańka ponownie pękła, a Bitcoin spadł do 3200 dolarów. Niezależnie jednak od ceny, stał się on już mainstreamowy, a jego wartość i przyszłość były omawiane na bieżąco nawet przez największe media. Tworzono też kolejne usługi, uruchomiono Lightning Network, drugą warstwę Bitcoina dla szybkich i tanich transakcji, ludzie zaczęli zauważać tzw. 4-letnie cykle i dyskutowali, czy Bitcoin kiedykolwiek z powrotem osiągnie poziom 20 000 USD.

W czerwcu 2019 roku cena monety wzrosła do 13 900 dolarów, ale panika związana z pandemią koronawirusa sprowadziła ją z powrotem do 3800 dolarów w marcu 2020 roku. Król kryptowalut szybko jednak otrząsnął się z tzw. dipu i pod koniec roku wystartował po nowe all-time high, które przekroczył w tygodniu przed świętami.
Trzecia hossa krypto 2021 r.
Dziwny czas naznaczony blokadami i „drukowaniem” nowych pieniędzy w celu wspierania gospodarki dał początek wielu narracjom, które pchnęły bitcoina wyżej nawet po przekroczeniu jego minionego ATH. Wśród nich:
Bitcoin nigdy nie spadnie poniżej swojego minionego all-time high. mObalony rok później
Bitcoin jest zabezpieczeniem przed inflacją. Obalone przez jednych, nie przez innych.
Ludzie zaczęli również dodawać laserowe oczy do swoich zdjęć profilowych, sygnalizując perspektywę ceny 100 000 USD za BTC. Byczy sentyment był podsycany przez zakupy inwestorów instytucjonalnych, zwłaszcza Michaela Saylora i jego MicroStrategy czy Elona Muska i Tesli. We wrześniu 2021 roku pierwszy na świecie kraj – Salwador, przyjął bitcoina jako oficjalną walutę.

W dniu 8 listopada 2021 roku kurs bitcoina osiągnął swój obecny rekord na poziomie 69 000 dolarów. W tym samym miesiącu nastąpiła aktywacja aktualizacji Taproot, największej od 4 lat aktualizacji protokołu. Soft fork wprowadził podpisy Schnorra i przybliżył sieć do ewentualnego wdrożenia smart kontraktów.
Ale na początku 2022 roku, podobnie jak w 2018 roku, świat Bitcoina i kryptowalut zaczął się walić jak domek z kart. Rosnąca inflacja, ceny energii elektrycznej i ropy, wojna na Ukrainie, agresywna polityka Fed oraz przytłaczająca presja sprzedaży spowodowana przymusowymi likwidacjami firm posiadających bitcoiny (m.in. LUNA Foundation Guard, Celsius, Three Arrows Capital, Voyager Digital) doprowadziły kurs BTC do poziomu 17 800 USD.
Tokenomia i dystrybucja BTC
Jedną z kluczowych cech Bitcoina jest jego rzadkość i – w przeciwieństwie do tradycyjnych walut fiat – ograniczona, skończona, a więc stała maksymalna ilość monet, które można wydobyć i wypuścić do obiegu. Jest to z góry ustalona liczba – dokładnie 21 mln sztuk. Każda sztuka jest dodatkowo podzielona na 100 milionów mniejszych jednostek zwanych satoshi (1 SAT = ₿0.00000001).
Nowe monety są tworzone i rozdawane górnikom z każdym blokiem. Podczas pierwszej epoki górnik, który zweryfikował blok, otrzymał nagrodę w wysokości 50 BTC. Jednak protokół Bitcoina jest zaprogramowany tak, aby co około 4 lata zmniejszać daną nagrodę o połowę. Mówimy o tzw. halvingu. Bitcoin doświadczył już 3 halvingów – 2012, 2016 i 2020. Z szybkich obliczeń wynika, że obecne wynagrodzenie dla górników wynosi 6,25 BTC za blok.
Skoro wzór na wydobycie nowych bitcoinów jest podany, wiemy na przykład, że:
- w 2050 roku zostanie wydobyte ponad 99,9% BTC,
- w 2092 roku zostanie wydobyty 1 ostatni pełny BTC,
- w 2140 roku, wydobyty zostanie ostatni bitcoin.

Czwarty halving wystąpi poprzez wydobycie bloku 840 000 na przełomie kwietnia i maja 2024 r. Nagroda zostanie zmniejszona do 3,125 BTC za blok.
Jeśli chodzi o dystrybucję, interesujące jest to, że z 19,2 miliona obecnie wydobytych monet, aż 3,7 miliona jest straconych na zawsze. Obejmuje to około 1,1 mln BTC, które zostały wydobyte przez Satoshiego Nakamoto i od tego czasu nie zostały ruszone. Są też monety, do których ludzie zgubili klucze prywatne lub monety, które zostały wysłane na zły, niedostępny adres.
Tymczasem, choć nowych bitcoinów wciąż przybywa, tempo inflacji spada i nieuniknione jest, że codziennie jakieś monety będą tracone. Na tym opiera się znany model Stock to Flow.
Jest to prosty model przewidujący długoterminową cenę Bitcoina. Oblicza się go jako stosunek między istniejącym zasobem BTC a przepływem nowych BTC. Gdy kropki na wykresie znajdą się poniżej białej krzywej, należy kupować, gdy powyżej – sprzedawać. Jednak model S2F znajduje się ostatnio pod coraz większą krytyką, na przykład dlatego, że przewiduje, iż Bitcoin przebije granicę 1 miliona dolarów przed 2026 rokiem.

Innym znanym modelem jest Rainbow Chart. Jest to wykres logarytmiczny ceny bitcoina, który ma za zadanie wyznaczyć szczyty i minima kryptowaluty. Im zimniejszy kolor, tym cena jest bliżej dołka, im cieplejszy, tym bliżej szczytu. W 2021 roku jednak cena po raz pierwszy w historii nie osiągnęła najcieplejszego koloru, co rodzi pytania o to, czy wykres Rainbow jest nadal aktualny.

Jak działa kopanie bitcoina?
Bezpieczeństwo blockchaina bitcoina zapewniają górnicy, których koparki starają się z powodzeniem rozwiązywać skomplikowane problemy matematyczne. Całkowity hashrate sieci, czyli moc maszyn zaangażowanych w wydobycie, wynosi 250 EH/s (stan na październik 2022).
Kopanie bitcoina to obecnie specjalistyczna działalność, która przy cenach prądu w naszej okolicy jest mało opłacalna. Nawet górnicy, którzy korzystają z taniej energii elektrycznej tam, gdzie jest ona obfita, a także z korzystnych warunków klimatycznych do chłodzenia swoich maszyn (jak Genesis Mining w Islandii), czasami ponoszą straty podczas bessy.
Czy bitcoin jest legalny?
Copyright
Podstawową zasadą Bitcoina jest podejście open-source, nie dziwi więc fakt, że jego nazwa, kod i logo mogą być swobodnie wykorzystywane, kopiowane i modyfikowane przez każdego w celach komercyjnych i niekomercyjnych.
Prawodawstwo UE
Najważniejszym aktem prawnym mającym wpływ na Polskę jest nadchodzące rozporządzenie w sprawie rynków kryptowalut z 2019 r., znane również jako MiCA (Markets in Crypto-assets). Dobrą wiadomością dla Bitcoina jest to, że ustawodawcy wzięli się w garść i odrzucili część zakazującą kryptowalut wykorzystujących konsensus Proof of Work podczas procesu legislacyjnego.
Czy bitcoin jest legalny w Polsce?
Z perspektywy prawa polskiego bitcoin jest kompletnie legalny. Zostało to podkreślone w odpowiedzi na interpelację nr 6655 Ministerstwa Rozwoju i Finansów. Niemniej jednak przy „kupowaniu” towarów za bitcoiny nie dochodzi do zawarcia umowy sprzedaży, lecz umowy wymiany – jest to wymiana dwóch rzeczy.
Podatek od bitcoina. Czy trzeba płacić?
Od bitcoina w Polsce trzeba zapłacić podatek – jego wysokość to 19%. Podatnik musi rozliczyć w rocznej deklaracji podatkowej przychody i koszty poniesione z krypto transakcji. Wszystko to rozliczane jest w PIT-38 w źródle kapitały pieniężne.
Jak i gdzie kupić bitcoina (BTC)?
Zastanawiasz się jak i gdzie kupić bitcoina? Istnieją 4 główne sposoby:
- Giełdy kryptowalut: Na przykład www.binance.com, www.kucoin.com, www.okx.com. Na naszym portalu znajdziesz poradnik, w którym wyjaśniamy jak kupić bitcoina na binance.
- Bitomaty: Maszyny przypominające z wyglądu tradycyjne bankomaty, jednak pozwalające na zakup bitcoina i innych kryptowalut.
- Peer-to-Peer: Giełdy P2P pozwalają na bezpośrednie transakcje bez pośrednika. Najlepszą tego typu giełdą jest Binance P2P.
- Kantor kryptowalut (np. FlyingAtom, KangaExchange lub Ari10).
Kantory kryptowalut są polecanym rozwiązaniem zwłaszcza dla użytkowników, którzy dopiero chcą zacząć lub nie planują zbyt często kupować i sprzedawać. Za zwykle wyższe opłaty niż giełdy oferują prostsze środowisko i zwykle obsługę klienta w języku polskim. Polecanym przez nas sprawdzonym kantorem kryptowalut jest Ari10.
Z kolei giełdy kryptowalut pozwalają na trading oraz wiele innych funkcji jak staking, pożyczki, DeFi itd. Za pomocą polskiej złotówki kryptowaluty kupisz na takich giełdach jak: Binance, OKX czy KuCoin. Giełdy często oferują też handel z dźwignią.
Jeśli nie chcesz wydawać własnych pieniędzy i wolisz zdobyć bitcoiny za darmo, mamy dla Ciebie opcję. Zapoznaj się z naszym innym poradnikiem dot. zarabiania bitcoina za darmo.
Gdzie trzymać i przechowywać bitcoina? Portfele bitcoin
Istnieje kilka opcji. Różnią się one między sobą bezpieczeństwem, ceną i prostotą. Najczęściej polecanym, ale i najdroższym sposobem przechowywania bitcoina są niewątpliwie portfele sprzętowe. Wśród najbardziej znanych możemy polecić francuskiego Ledgera czy czeskiego Trezora.
Pamiętaj, że Twoje bitcoiny nie są w rzeczywistości przechowywane w portfelach bitcoin. Zapis Twojej własności zawarty jest w blockchainie bitcoina. Portfele służą jedynie jako repozytorium Twojego klucza prywatnego. Dzięki temu jednak nie ma problemu, gdy zostaną one uszkodzone lub zgubione. Wystarczy zakupić nową sztukę i przywrócić dostęp do swoich aktywów za pomocą frazy seed.
Mniej bezpieczne, ale darmowe, są portfele programowe. Bitcoina obsługuje na przykład Coinbase Wallet, Trust Wallet czy Coinomi.
Istnieje również możliwość „opakowania” swojego BTC i otrzymania za niego Wrapped Bitcoin (WBTC) w stosunku 1 do 1. Wrapped Bitcoin nie ma jednak nic wspólnego z „prawdziwymi” bitcoinami. Jest to jedynie token ERC-20 powiązany z wartością Bitcoina. Pozwala jednak bardziej doświadczonym użytkownikom korzystać z usług zdecentralizowanych finansów (DeFi) na Ethereum. WBTC można trzymać w popularnym rozszerzeniu przeglądarki MetaMask, ale nie da się w nim umieścić „prawdziwego” BTC, ponieważ nie obsługuje ono blockchaina bitcoina.
Ostatnią opcją jest trzymanie bitcoinów na giełdzie lub powierzenie ich przechowywania osobie trzeciej, na przykład w zamian za kilkuprocentowe odsetki. Wówczas mogą one zarabiać pasywny dochód. Jeżeli chciałbyś zarabiać pasywnie na kryptowalutach, zapoznaj się z stakingiem na Binance.
Czym różni się bitcoin od innych kryptowalut?
Bitcoin jest własną kategorią kryptowalut i z czasem udowodnił, że nie ma równego sobie rywala. Możemy jednak porównać króla kryptowalut z innymi altcoinami w pewnych parametrach.
Możemy więc znaleźć powody, dla których maksymaliści nie pozwolą mu odejść, ale także powody, dla których coraz więcej osób zgadza się, że nigdy nie stanie się on globalnym środkiem płatniczym, a raczej cyfrowym magazynem wartości na równi z fizycznym złotem.
Czym wyróżnia się BTC? Zalety bitcoina
- Niezawodność i bezpieczeństwo: bitcoin działa bez większych zmian od ponad dekady. W niepewnym świecie altcoinów, gdzie tokenomika projektów zmienia się z dnia na dzień, sieci dotykają kilkugodzinne awarie, deweloperzy nie dotrzymują terminów, a co jakiś czas token spada do zera, Bitcoin jest swego rodzaju bezpieczną przystanią.
- Adopcja: Tradycyjne firmy finansowe również oferują tylko Bitcoin. Wyjdź na ulicę lub zapytaj rodzinę – choć wszyscy słyszeli o bitcoinie, to mało kto słyszał o Ethereum, które ma prawie połowę kapitalizacji rynkowej BTC.
- Płynność: łączny dzienny wolumen obrotu BTC spot i instrumentów pochodnych BTC wynosi od 50 do 100 mld USD. Jest to niesamowita liczba i sprawia, że coraz trudniej jest manipulować ceną Bitcoina.
- Przewidywalność: Czy jedno z najbardziej zmiennych aktywów na świecie nie jest przewidywalne? W porównaniu z altcoinami – tak.
Jakie ma wady bitcoin?
- Pojemność sieci, szybkość, opłaty: to tutaj Bitcoin przegrywa z prawie każdym altcoinem. Technologia wynaleziona w 2008 roku po prostu nie nadąża za postępem w dziedzinie IT i kryptowalut.
- Nieekologiczny mechanizm konsensusu: nawet Ethereum już we wrześniu 2022 roku przeszło na niskoenergetyczny Proof of Stake, więc liczba kryptowalut wykorzystujących przestarzały Proof of Work (np. DOGE, LTC, ETC, KDA), który jest cierniem w boku aktywistów, regulatorów i polityków, jest coraz cieńsza.
- Bitcoin „nie potrafi” niczego: jednak to, co potrafi, robi dobrze i to wystarczy. Ale o dAppach i ekosystemie DeFi możemy na razie zapomnieć.
Bitcoin – kurs USD, wykres
Aktualny kurs bitcoina w USD (USD to BTC) wskazuje poniższy wykres od CoinGecko.
Podsumowanie
Bitcoin jest najbardziej znaną kryptowalutą i od dawna posiada od 40% do 60% kapitalizacji rynkowej wszystkich aktywów cyfrowych. Pomysłodawcą systemu elektronicznych pieniędzy typu peer-to-peer był w 2008 roku nieodkryty dotąd Satoshi Nakamoto, który uruchomił swój wynalazek 3 stycznia 2009 roku.
Podstawą sieci bitcoin jest blockchain, czyli rodzaj księgi, w której zapisywane są wszystkie transakcje bitcoinowe. Blockchain pozwala na osiągnięcie konsensusu bez obecności centralnego organu lub pośrednika. Użytkownicy sieci są w stanie porozumieć się dzięki mechanizmowi zwanemu Proof of Work, nazwanemu tak na cześć pracy, jaką wykonują górnicy podczas dodawania nowego bloku do łańcucha istniejących. Za swoją pracę są wynagradzani nowo powstałymi bitcoinami. Jednak nagroda za wydobycie bloku jest zmniejszana o połowę co 4 lata, mówimy o halvingu. W 2140 roku wszystkie 21 milionów BTC zostanie wydobyte.
Wśród osób wspierających Bitcoin znajdują się Michael Saylor, Elon Musk, Changpeng Zhao, Jack Dorsey i Paris Hilton. Z kolei do sceptyków i krytyków od dawna należą Bill Gates, Warren Buffet i Charlie Munger, Dan Peña i Peter Schiff. A po której stronie opowiesz się ty po przeczytaniu tego tekstu?