Czołowa giełda kryptowalut – Binance, ogłosiła istotne zmiany dla użytkowników w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) w odpowiedzi na nowe przepisy dotyczące stablecoinów, które wprowadza MiCA. Nowe regulacje weszły w życie 30 czerwca 2024 roku. Zmiany mają na celu dostosowanie się do nowych wymagań regulacyjnych oraz ułatwienie użytkownikom przejścia na nowe zasady.
Nie masz konta na Binance? Możesz je założyć tutaj i odebrać bonus
Ograniczenia Binance na niezarejestrowane stablecoiny
Od 30 czerwca 2024 roku użytkownicy Binance z EOG mają ograniczony dostęp do niezarejestrowanych stablecoinów. Niezarejestrowane stablecoiny to te, które nie są zaliczone do „regulowanych stablecoinów” – zgodnie z nowymi przepisami MiCA.
Aby ułatwić ten proces, Binance stopniowo dostosuje status operacyjny niezarejestrowanych stablecoinów. Zmiany obejmują:
- Binance Convert: Użytkownicy Binance będą mogli wymieniać niezarejestrowane stablecoiny na inne aktywa, takie jak inne kryptowaluty, regulowane stablecoiny lub waluty fiat. Nie będą jednak mogli kupować niezarejestrowanych stablecoinów.
- Handel na rynku spot: Pary handlowe z zarejestrowanymi stablecoinami będą nadal dozwolone, podczas gdy pary z nie zarejestrowanymi stablecoinami będą podlegać ograniczeniom.
- Portfel: Usługi powiernicze i portfela dla niezarejestrowanych stablecoinów pozostaną otwarte. Użytkownicy wciąż będą mogli wypłacać lub doładowywać swoje stablecoiny do portfeli Binance.
Oprócz zmian w powyższych produktach, Binance wprowadzi również ogólne ograniczenia dotyczące całego katalogu produktów. Dotyczy to modyfikacji np. copy tradingu na rynku spot, handel z dźwignią, launchpad, pożyczek itd. Ograniczenia te ograniczą możliwość użytkowników do korzystania z nowych produktów lub usług związanych z niezarejestrowanymi stablecoinami. Więcej szczegółów można znaleźć w oficjalnym ogłoszeniu.
Kontekst: Regulacje MiCA i zgodność z przepisami
MiCA stała się prawem w maju 2023 roku, jeszcze bardziej umacniając wcześniej istniejące zasady dotyczące stablecoinów powiązanych z walutami fiat. Te zasady wskazują, że jedynie instytucje pieniądza elektronicznego (EMI) i instytucje kredytowe mogą emitować stablecoiny fiat w EOG.
Brak niezbędnej licencji na emisję pieniądza elektronicznego może skutkować problemami. Wszystko po to, aby zapobiec negatywnym konsekwencjom wynikającym z braku przejrzystości, zapewnić stabilność finansową organizacji i chronić prawa konsumentów.
Kilka europejskich firm, w tym Monerium, Membrane i Quantoz Payments, już rozpoczęło emisję stablecoinów fiat zgodnie z EMD. Niektóre z nich, jak Circle, są w trakcie uzyskiwania licencji EMI, aby zalegalizować swoją działalność.