Chińscy naukowcy osiągnęli przełom w wykorzystaniu komputerów kwantowych, co może zagrozić obecnym systemom szyfrowania. Jak donosi South China Morning Post, badacze z Uniwersytetu w Szanghaju złamali zaawansowane algorytmy, które zabezpieczają portfele kryptowalut. Mimo to wielu ekspertów uspokaja, że obecne technologie wciąż są bezpieczne. Czy Bitcoin i inne kryptowaluty są naprawdę zagrożone? Zapraszamy do dalszej lektury, by lepiej zrozumieć to zagadnienie.
Nowy przełom chińskich badaczy
Badacze z Uniwersytetu w Szanghaju wykorzystali komputer kwantowy D-Wave do obejścia kilku kluczowych algorytmów szyfrowania. Eksperyment wywołał falę obaw w świecie kryptowalut, ponieważ takie algorytmy są powszechnie stosowane do zabezpieczania kont bankowych i portfeli kryptograficznych. Według naukowców z uniwersytetu, to osiągnięcie jest „realnym zagrożeniem” dla obecnych systemów szyfrowania.
Jednak eksperci podkreślają, że nie należy wyciągać pochopnych wniosków. Profesor Massimiliano Sala z Uniwersytetu w Trento zwraca uwagę, że brak dowodów na złamanie kluczy RSA o rozmiarze wykorzystywanym obecnie przez banki. Jeżeli taki przełom faktycznie by nastąpił, miałby on ogromny wpływ na cały rynek kryptowalut.
Jakie jest realne zagrożenie dla Bitcoina?
Obecna technologia kwantowa nie jest jeszcze wystarczająco zaawansowana, by masowo łamać szyfrowania wykorzystywane w kryptowalutach (sprawdź bezpieczeństwo bitcoina). Profesor Takaya Miyano z Uniwersytetu Ritsumeikan w Japonii wyjaśnia, że badacze jedynie faktoryzowali liczbę 22-bitową – to wciąż dalekie od poziomu 1024 lub 2048 bitów stosowanych we współczesnych systemach RSA. D-Wave jest raczej symulatorem kwantowym niż maszyną zdolną do natychmiastowego złamania dużych kluczy RSA.
Pomimo tego, zagrożenie w przyszłości nie jest wykluczone. Vitalik Buterin, współzałożyciel Ethereum, wspomniał już o możliwości „hard forka” jako odpowiedzi na potencjalny atak kwantowy. Takie działanie wymagałoby jednak szerokiego konsensusu w społeczności kryptowalut.
Choć obecne systemy szyfrowania są bezpieczne, branża kryptowalut musi przygotować się na przyszłość z mocniejszymi komputerami kwantowymi. Eksperci zalecają już teraz wdrożenie algorytmów post-kwantowych, aby z wyprzedzeniem zabezpieczyć ekosystem kryptowalut przed przyszłymi zagrożeniami technologicznymi.