PoradnikiPortfele kryptowalut

Binance Web3 Wallet – co to jest? Co oferuje?

Na początku listopada Binance ogłosiło uruchomienie swojego portfela Web3. Giełda twierdziła, że przyciągnie on dodatkowy miliard użytkowników do produktów Web3. Dla kontrastu, MetaMask, najpopularniejszy portfel krypto na świecie, może pochwalić się zaledwie 21 milionami aktywnych użytkowników. Dlaczego więc Binance miałoby oczekiwać 1 miliarda?

Powody są proste: jest to produkt Binance, jest wygodny i prawdopodobnie w przyszłości pojawią się aktualizacje, które sprawią, że portfel ten stanie się standardem, podobnie jak Apple Pay. Przyjrzyjmy się więc o ma nam do zaoferowania nowy produkt Binance. Zanim jednak przejdziemy do konkretów, wyjaśnijmy po krótce czym tak wogóle jest portfel krypto.

Co to jest portfel kryptowalut? Krótkie wyjaśnienie

Portfel kryptowalut umożliwia przechowywanie, zarządzanie i przesyłanie różnych rodzajów kryptowalut. Jest to po prostu miejsce, w którym inwestorzy przechowują swoje cyfrowe aktywa – tak jak pieniądze w banku. Portfele kryptowalut działają na zasadzie kluczy prywatnych i publicznych. Klucz prywatny jest jak hasło, które daje dostęp do środków, natomiast klucz publiczny służy do otrzymywania płatności.

Ważną cechą portfeli kryptowalut jest ich bezpieczeństwo. Dobre portfele zapewniają zaawansowane zabezpieczenia, takie jak uwierzytelnianie dwuetapowe, zaszyfrowane przechowywanie kluczy i możliwość tworzenia kopii zapasowych. Dzięki nim inwestorzy mogą chronić swoje środki przed kradzieżą lub utratą.

Binance, największa giełda krypto na świecie, wprowadziła swój własny portfel kryptowalut o nazwie Binance Web3 Wallet. Wyjaśnijmy więc czym on jest i jakie funkcje oferuje!

Czym jest Binance Web3 Wallet? Co oferuje?

Portfel Binance Web3 to portfel powierniczy opracowany przez Binance. Jeśli wcześniej korzystałeś z MetaMask, TronLink, Trust Wallet lub jakiejkolwiek podobnej usługi, nawigacja po portfelu Binance nie powinna być dla Ciebie żadnym problemem.

Obsługuje on 38 popularnych blockchainów, umożliwia wymianę tokenów za pośrednictwem DEX-ów i oraz pozwala przenosić aktywa pomiędzy sieciami za pośrednictwem Binance Bridge. Obsługuje również bezpośrednie transfery z Binance do Web3 Wallet i odwrotnie.

Jakie są więc korzyści i dlaczego scentralizowana giełda, taka jak Binance, miałaby uruchomić portfel specjalnie dla DeFi? Korzyści jest conajmniej kilka

  • Możesz obsługiwać dAppy: Uniswap, Aave, Curve Finance, do wyboru do koloru. Oczywiście finalnym celem Binance jest przyciągnięcie większej liczby użytkowników do swojego własnego blockchaina – BNB Chain.
  • Możesz kupować meme coiny, zanim pojawią się one na jakiejkolwiek scentralizowanej giełdzie.
  • Możesz wysyłać i odbierać dowolne tokeny, nawet jeśli nie są one jeszcze obsługiwane przez Binance ani żadną inną scentralizowaną giełdę.
  • Binance regularnie przeprowadza airdropy dla użytkowników portfela. Jak do tej pory miały miejsca dwa:

Jak aktywować portfel Binance Web3 Wallet?

Proces aktywacji portfela Binance Web3 Wallet jest bardzo prosty. W górnym menu znajdź opcję Więcej -> Portfel Web3. Następnie kliknij przycisk Zacznij już teraz i pobierz aplikację skanując kod QR wyświetlony na ekranie:

Jak działa portfel Binance Web3 Wallet?

Po pierwsze, niezależnie od tego, co Binance mówi o samodzielnym przechowywaniu aktywów, wciąż jest to portfel powierniczy. Wykorzystuje on technologię obliczeń wielostronnych (MPC). Co to oznacza? Że klucz prywatny kontrolujący adres portfela jest podzielony na fragmenty i przechowywany na urządzeniu, w chmurze zaszyfrowanej hasłem, a także na serwerach Binance.

Nie będziesz więc nawet wiedział, jaki jest twój klucz prywatny lub fraza seed i nie będziesz w stanie zapisać go na papierze, tak jak w przypadku zwykłych portfeli nie powierniczych. MPC pozwala jednak odzyskać portfel w przypadku utraty urządzenia.

Po drugie, aby korzystać z tego portfela należy przejść KYC. Binance Web3 Wallet jest powiązany z Twoim kontem Binance, więc transakcje wykonywane z tego portfela są nie tylko quasi-anonimowe, ale także opatrzone Twoim imieniem i nazwiskiem.

Po trzecie, pomimo tego, że Binance chce stworzyć jak najbardziej inkluzywny i nowoczesny portfel, obsługujący takie niszowe łańcuchy jak Axelar i Injective, nie obsługuje on Solany, NEAR Protocol, Tezos i kilku innych dość popularnych blockchainów.

Tutaj pojawia się pytanie: w jaki sposób ten w większości generyczny portfel przyciągnie kolejny miliard użytkowników do Web3? Odpowiedzi są proste: pula entuzjastów kryptowalut jest ograniczona, a normalsów nie obchodzą wszystkie powyższe kwestie.

Normalni ludzie nie dbają o samodzielne przechowywanie krypto, ponieważ są przyzwyczajeni do ufania rządom, bankom, scentralizowanym giełdom itp. Nie są gotowi i nie chcą dbać o swoje klucze. Binance jednak nie zmusza nas do korzystania z własnego portfela zamiast Trezora, Ledgera lub jakiegokolwiek innego produktu.

Multi-Party Computation upraszcza onboarding. Wszystko jest bardzo proste. Utwórz portfel, zasil go i zarabiaj APY w dowolnym DeFi.

Podsumowanie

Ekosystem DeFi znajduje się obecnie w trudnej sytuacji, borykając się z ciągłym zapotrzebowaniem na płynność. Osoby poszukujące płynności zapłacą więcej niż zwykłe 3% APR.

My osobiście wierzymy, że portfel Binance, jeśli zostanie wprowadzony na rynek we właściwy sposób, ma wielką szansę stać się standardem ekosystemu zdecentralizowanych finansów. Jest to idealne narzędzie dla tych, którzy kupują i przechowują kryptowaluty na scentralizowanych giełdach, jednak chcą skorzystać z bardziej dochodowych możliwości jakie oferuje DeFi.

binance blik

Przeczytaj też
Poradniki

Co się zmieniło na Binance po wejściu w życie MiCA?

Od 1 lipca w Europie weszły w życie nowe regulacje dotyczące kryptowalut. Sprawcą tych zmian…
Czytaj całość
Poradniki

Konto demo na Binance - jak założyć?

Konto demo na Binance to doskonałe narzędzie dla początkujących traderów. Pozwala na naukę…
Czytaj całość
Poradniki

Binance Megadrop - co to jest i jak działa?

Ekosystem Binance stale się rozwija. Giełda cały czas wprowadza nowe funkcje w celu zwiększenia…
Czytaj całość