BitcoinKryptowaluty

Najwyższy kurs bitcoina (BTC), czyli tzw. ATH

Bitcoin przeszedł długą drogę od aktywa używanego jedynie przez geeków, po mainstreamowy instrument inwestycyjny. Obecnie, w BTC inwestują miliony ludzi na całym świecie. Wiele osób nie ma jednak pojęcia od czego zależy kurs bitcoina – a powinni posiadać tą wiedzę, ponieważ aktywo to jest niesamowicie zmienne. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się cenie bitcoina z perspektywy historycznej, oraz odpowiemy na pytanie, jaki był najwyższy kurs bitcoina, czyli jakie bitcoin osiągnął ATH.

Co to jest ATH bitcoina?

Jeżeli inwestujesz (niekoniecznie na rynku kryptowalut), z całą pewnością spotkałeś się ze sformułowaniem ATH. Co to jednak dokładnie jest? ATH to skrót od All Time High, czyli po prostu najwyższa cena jaką osiągnął dany instrument inwestycyjny w swojej historii. Jeżeli mówimy o ATH Bitcoina, mówimy o najwyższym kursie, który osiągnęła kryptowaluta BTC – na dzień dzisiejszy jest to 69 045 dolarów odnotowane w dniu 10 listopada 2021 roku.

W języku polskim ATH często określa się jako „rekord wszechczasów”. Gdy dana kryptowaluta przebija poprzedni rekord, oznacza to, że wszyscy inwestorzy którzy kupili ją w dowolnym momencie, obecnie osiągają zysk.

Jakie jest ATH Bitcoina?

Aktualne ATH bitcoina wynosi 69 045 dolarów i udało się je odnotować w dniu 10 listopada 2021 roku. Według ówczesnego kursu PLN/USD, najwyższy kurs bitcoina wynosił 273 168 zł.

Na powyższym wykresie widać ATH bitcoina z 2017 i 2021 roku

Warto zauważyć, że kiedy bitcoin osiągał ATH, wzrost był bardzo szybki i dynamiczny. Po rozpoczęciu pandemii koronawirsa, kurs BTC gwałtownie spadł. Potem jednak miało miejsce odbicie i w ciągu zaledwie 1,5 roku bitcoin wzrósł o ponad 2000%.

Wcześniejsze ATH bitcoina udało się osiągnąć w dniu 17 grudnia 2017. Wówczas to bitcoin wzrósł do 19665,39 dolarów. Jak widzisz, różnica pomiędzy ATH z 2021 roku i tego z roku 2017 znacząco się od siebie różni. Niemniej jednak patrząc z perspektywy procentowej, podczas tamtej hossy, BTC również zwiększył swoją wartość 20-krotnie.

Ile kosztował bitcoin na początku? 

Ok, skoro wiesz już jaka była najwyższa cena bitcoina, warto zastanowić się jaka była ta najniższa. Ile bitcoin kosztował na początku? W dniu 5 października 2009 roku przyjmowało się, że 1 dolar odpowiada 1309 bitcoinom. Tak nie było jednak długo. Bitcoin szybko zaczął zyskiwać popularność, a co za tym idzie kurs BTC zaczął szybko rosnąć. 9 lutego 2010 roku cena 1 BTC ustalona była na 1 USD.

Od czego zależy cena bitcoina?

Jeżeli chcesz zarabiać na bitcoinie, a konkretniej jego ruchach cenowych, musisz wiedzieć od czego zależy cena bitcoina. Jak wszyscy dobrze wiemy, BTC jest bardzo zmiennym aktywem, a jego wartość może wahać się nawet o kilkadziesiąt procent dziennie. Co jednak ma wpływ na te wahania? Istnieje przynajmniej kilka czynników:

  • Popyt i podaż – Tak jak w przypadku każdego innego aktywa, na cenę bitcoina wpływa prawo podaży i popytu. Zwłaszcza, że podaż bitcoina jest ograniczona do 21 milionów monet.
  • Kopanie bitcoina – Ważnym czynnikiem jest też kopanie bitcoina. W dzisiejszych czasach górnicy bitcoina potrzebują naprawdę drogiego sprzętu dysponującego ogromną mocą obliczeniową, aby konkurować o wydobycie bloku. Kiedyś proces ten był możliwy do przeprowadzenia nawet na zwykłym komputerze. Tak więc, aby utrzymać rentowność i zarabiać (pokryć koszta działalności) górnicy czasami wystawiają swoje bitcoiny na sprzedaż. Gdy tak się dzieje, wzrasta presja sprzedażowa, a co za tym idzie cena BTC. Gdy górnicy HODLują swoje monety na rynku tworzy się niedobór, a co za tym idzie kurs rośnie.
  • Sytuacja na świecie – Sytuacja na świecie mocno wpływa na cenę bitcoina (podobnie jak na tradycyjne rynki). Świetnie zobrazował nam to ostatni rok (2022). Rządy podnoszące stopy procentowe, aby walczyć z inflacją przyczyniły się do tego, że inwestorzy przestali inwestować w ryzykowne aktywa (którym jest bitcoin). Zamiast tego trzymali się bardziej bezpiecznych instrumentów.
  • Spekulacje, plotki, newsy – Kryptowaluty są też mocno podatne na opinie wpływowych ludzi, plotki, spekulacje itd. Jeden tweet Elona Muska może poruszyć rynkiem nawet o kilkadziesiąt procent (w jedną i drugą stronę)!
  • Halving – Halving to wydarzenie, które ma miejsce co 4 lata i zmniejsza nagrodę górników o połowę. Historycznie bitcoina osiągał ATH właśnie po halvingu. Wpływ na to mają bezpośrednio prawo podaży i popytu oraz górnicy, których koszta operacyjne pozostają takie same, natomiast zyski spadają o połowę.

binance blik

Przeczytaj też
KryptowalutyPoradniki

Inwestowanie w kryptowaluty bez 18 lat? Czy jest możliwe?

Kryptowaluty to sektor, którym interesują się głównie młodzi ludzie. Nic dziwnego, że…
Czytaj całość
BitcoinPoradniki

Darmowe Bitcoin co godzinę (2023)

Kilka lat temu zdobycie darmowych bitcoinów było prostym zadaniem. Istniały bowiem kraniki…
Czytaj całość
KryptowalutyPoradniki

Darmowe boty do zarabiania pieniędzy na kryptowalutach (2023)

Chcesz zacząć handlować kryptowalutami, jednak nie masz czasu ślęczeć przed monitorem całą…
Czytaj całość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *