BitcoinKryptowaluty

Najwyższy kurs bitcoina (BTC), czyli tzw. ATH

Bitcoin przeszedł długą drogę od aktywa używanego jedynie przez geeków, po mainstreamowy instrument inwestycyjny. Obecnie, w BTC inwestują miliony ludzi na całym świecie. Wiele osób nie ma jednak pojęcia od czego zależy kurs bitcoina – a powinni posiadać tą wiedzę, ponieważ aktywo to jest niesamowicie zmienne. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się cenie bitcoina z perspektywy historycznej, oraz odpowiemy na pytanie, jaki był najwyższy kurs bitcoina, czyli jakie bitcoin osiągnął ATH.

Co to jest ATH bitcoina?

Jeżeli inwestujesz (niekoniecznie na rynku kryptowalut), z całą pewnością spotkałeś się ze sformułowaniem ATH. Co to jednak dokładnie jest? ATH to skrót od All Time High, czyli po prostu najwyższa cena jaką osiągnął dany instrument inwestycyjny w swojej historii. Jeżeli mówimy o ATH Bitcoina, mówimy o najwyższym kursie, który osiągnęła kryptowaluta BTC – na dzień dzisiejszy jest to 69 045 dolarów odnotowane w dniu 10 listopada 2021 roku.

W języku polskim ATH często określa się jako „rekord wszechczasów”. Gdy dana kryptowaluta przebija poprzedni rekord, oznacza to, że wszyscy inwestorzy którzy kupili ją w dowolnym momencie, obecnie osiągają zysk.

Jakie jest ATH Bitcoina?

Aktualne ATH bitcoina wynosi 69 045 dolarów i udało się je odnotować w dniu 10 listopada 2021 roku. Według ówczesnego kursu PLN/USD, najwyższy kurs bitcoina wynosił 273 168 zł.

Na powyższym wykresie widać ATH bitcoina z 2017 i 2021 roku

Warto zauważyć, że kiedy bitcoin osiągał ATH, wzrost był bardzo szybki i dynamiczny. Po rozpoczęciu pandemii koronawirsa, kurs BTC gwałtownie spadł. Potem jednak miało miejsce odbicie i w ciągu zaledwie 1,5 roku bitcoin wzrósł o ponad 2000%.

Wcześniejsze ATH bitcoina udało się osiągnąć w dniu 17 grudnia 2017. Wówczas to bitcoin wzrósł do 19665,39 dolarów. Jak widzisz, różnica pomiędzy ATH z 2021 roku i tego z roku 2017 znacząco się od siebie różni. Niemniej jednak patrząc z perspektywy procentowej, podczas tamtej hossy, BTC również zwiększył swoją wartość 20-krotnie.

Ile kosztował bitcoin na początku? 

Ok, skoro wiesz już jaka była najwyższa cena bitcoina, warto zastanowić się jaka była ta najniższa. Ile bitcoin kosztował na początku? W dniu 5 października 2009 roku przyjmowało się, że 1 dolar odpowiada 1309 bitcoinom. Tak nie było jednak długo. Bitcoin szybko zaczął zyskiwać popularność, a co za tym idzie kurs BTC zaczął szybko rosnąć. 9 lutego 2010 roku cena 1 BTC ustalona była na 1 USD.

Od czego zależy cena bitcoina?

Jeżeli chcesz zarabiać na bitcoinie, a konkretniej jego ruchach cenowych, musisz wiedzieć od czego zależy cena bitcoina. Jak wszyscy dobrze wiemy, BTC jest bardzo zmiennym aktywem, a jego wartość może wahać się nawet o kilkadziesiąt procent dziennie. Co jednak ma wpływ na te wahania? Istnieje przynajmniej kilka czynników:

  • Popyt i podaż – Tak jak w przypadku każdego innego aktywa, na cenę bitcoina wpływa prawo podaży i popytu. Zwłaszcza, że podaż bitcoina jest ograniczona do 21 milionów monet.
  • Kopanie bitcoina – Ważnym czynnikiem jest też kopanie bitcoina. W dzisiejszych czasach górnicy bitcoina potrzebują naprawdę drogiego sprzętu dysponującego ogromną mocą obliczeniową, aby konkurować o wydobycie bloku. Kiedyś proces ten był możliwy do przeprowadzenia nawet na zwykłym komputerze. Tak więc, aby utrzymać rentowność i zarabiać (pokryć koszta działalności) górnicy czasami wystawiają swoje bitcoiny na sprzedaż. Gdy tak się dzieje, wzrasta presja sprzedażowa, a co za tym idzie cena BTC. Gdy górnicy HODLują swoje monety na rynku tworzy się niedobór, a co za tym idzie kurs rośnie.
  • Sytuacja na świecie – Sytuacja na świecie mocno wpływa na cenę bitcoina (podobnie jak na tradycyjne rynki). Świetnie zobrazował nam to ostatni rok (2022). Rządy podnoszące stopy procentowe, aby walczyć z inflacją przyczyniły się do tego, że inwestorzy przestali inwestować w ryzykowne aktywa (którym jest bitcoin). Zamiast tego trzymali się bardziej bezpiecznych instrumentów.
  • Spekulacje, plotki, newsy – Kryptowaluty są też mocno podatne na opinie wpływowych ludzi, plotki, spekulacje itd. Jeden tweet Elona Muska może poruszyć rynkiem nawet o kilkadziesiąt procent (w jedną i drugą stronę)!
  • Halving – Halving to wydarzenie, które ma miejsce co 4 lata i zmniejsza nagrodę górników o połowę. Historycznie bitcoina osiągał ATH właśnie po halvingu. Wpływ na to mają bezpośrednio prawo podaży i popytu oraz górnicy, których koszta operacyjne pozostają takie same, natomiast zyski spadają o połowę.

binance blik

Przeczytaj też
Giełdy kryptowalutKryptowalutyPoradnikiWiadomości

Karta Bybit - opinie i bonus 25 EUR (2024)

Karta Bybit to dosyć nowa krypto karta, która szybko zdobywa uznanie użytkowników. Jest to…
Czytaj całość
KryptowalutyPoradnikiWiadomości

Kraniki krypto i Bitcoina - czy nadal się opłacają?

Kraniki krypto i Bitcoina kilka lat temu pozwalały w łatwym sposób zarabiać darmowe…
Czytaj całość
KryptowalutyPoradnikiWiadomości

Kryptowaluta Portal w Binance Launchpool

Binance nie przestaje zwalniać tempa. Dopiero co w launchpoolu był projekt PIXEL, a zaledwie…
Czytaj całość